Adalet Bakanı Tunç duyurdu: Uygulama bugün itibarıyla başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara 34. İcra Müdürlüğü’nde “Tüzel Kişi Bilirkişiliği Tanıtım Toplantısı”na katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Tunç, gayrimenkul değerleme alanında özel hukuk tüzel kişilik bilirkişi uygulamasının ülke genelinde başladığını duyurdu.

“MAHKEMELER BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE KARAR VERİYOR”

2016 yılında 6754 sayılı bilirkişilik kanunuyla yeniden düzenlendiğini belirten Bakan Tunç, şunları ifade etti:

“Tabii bu düzenleme kapsamı içerisinde bilirkişilerin tüzel kişiler tarafından da bilirkişilik yapılabileceği hususu kanunumuzda yer almıştı. Özel hukuk, tüzel kişileri de bundan sonra bilirkişi olarak mahkemelerimiz tarafından tayin edilebilecek. Bunun için de bugün itibariyle tüm ülke genelinde bu uygulama başlamış oluyor. Hepinizin bildiği gibi bilirkişilik müessesesi yargımız açısından çok önemli.

Maddi gerçeğe ulaşabilmek için mahkemelerimiz, hakimlerimiz, teknik konularda, uzmanlık gerektiren konularda bilirkişiye başvuruyorlar. Bilirkişilerin verdiği raporlar doğrultusunda da mahkemelerimiz karar veriyor. Tabii bilirkişiler hukuki konularda görüş ifade etmiyorlar. Kendi uzmanlık alanında mahkemenin ondan istediği teknik, özel bilgi gerektiren hususlarda görüş bildiriyorlar. Oy ve görüşüne başvuruluyor. Bu kapsamda da yargılamanın önemli bir unsuru olarak ortaya çıkıyor. Bu açıdan bilirkişilik müessesesine önem veriyoruz.”

“BUGÜN İTİBARIYLA HAYATA GEÇİYOR”

Bilirkişilik uygulamasının kaliteli olmasının yargıda çıkacak kararları da olumlu yönde etkileyeceğini söyleyen Bakan Tunç, bugün itibarıyla bilirkişilik uygulamasını gördüklerini belirterek, “Bilirkişilik müessesesi ne derece kaliteli olursa, ortaya çıkacak yargı kararları da o derece kaliteli olur. Dolayısıyla bu yargıda özellikle bir kişi uygulamasındaki aksamaların giderilmesi anlamında 2016’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde o dönemde ben adalet komisyonundaydım bir kişilik kanununda alt komisyon başkanı olarak görev yapmıştım. Bu müessesenin düzenlenmesiyle ilgili olarak çalışmalarda bulunmuştuk. Bugün de o düzenlemeler içerisinde yer alan özel hukuk, tüzel kişiliği, bilirkişi müessesesinin hayata geçirilmesini bugün itibarıyla görmüş oluyoruz” açıklamalarında bulundu.

“YARGININ HIZLANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Bu durumun yargının hızlanması açısından önemli bir husus olduğunu vurgulayan Tunç, “Uygulamada da çok verimli gittiğini, pilot uygulamada görüyoruz orada özellikle ek rapor alınması noktasında sayıların aşağıya indiğini görüyoruz. İlk raporla yargının tatmin olduğunu görmüş oluyoruz. Binde yaklaşık 10-15 civarında dosyanın ek rapora gittiğini görüyoruz. Bu da tabii süre açısından, yargının hızlanması açısından önemli bir husus. Makul sürede yargılanma açısından da önemli bir husus. Bugün itibarıyla gayrimenkul değerleme anlamında Ankara icra dairesinde bu uygulamayı başlatıyoruz. Önümüzdeki aylarda da yine özellikle muhasebe alanında araç değerleme alanında da bu uygulamayı başlatmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir