Basın-İş’ten tutuklamalara tepki: Gazetecilerin sesini kısamayacaklar

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın, Yayın, Matbaa Çalışanları Sendikası (Basın-İş) Bölge Temsilcisi Turgut Dedeoğlu, Diyarbakır merkezli operasyonlarda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazetecilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

‘SEÇİMLERE YÖNELİK TAVIR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Yüsra Batıhan’a konuşan Dedeoğlu, söz konusu operasyonları iktidarın seçim öncesinde basına karşı almış olduğu bir önlem olarak değerlendirerek, “DFG’nin eşbaşkanı Dicle’nin gözaltına alınması bunu açıkça belli eden bir tavır. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Alınan gazeteciler, DİSK Basın-İş üyeleri. Hatta polisin sorgulaması sırasında ‘hangi sendikaya üyesiniz, neden o sendikaya üyesiniz, gerekçeniz nedir’ gibi sorular sorması bile Türkiye’nin gelmiş olduğu durumu açıkça belli ediyor. Bunun seçime yönelik bir tavır olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘GAZETECİLERİ SUSTURAMAYACAKLAR’

Basın üzerindeki baskıların gittikçe arttığına dikkat çeken Dedeoğlu, “Basının sesini daha da kısmanın yollarını daha da sertleşerek almaya çalışacaklar. Bugün alınan iki kişi belki yarın 4 kişi olacak ama biz inanıyoruz ki basının sesini kısmaları mümkün değil. Gözaltılarla, cezaevine insan tıkmakla ne gazetecilerin sesini kısabilirler ne de bizim yapacağımız haberlerin önünü alabilirler. Bunlar kendilerine göre almış oldukları ufak tefek önlemler. Hiçbir zaman basının sesini kısamayacaklar. Gazetecileri susturamayacaklar” diye konuştu.

‘BASINI SUSTURAMAYACAKLAR’

Operasyonların Diyarbakır’dan başladığına dikkat çeken Dedeoğlu, şunları kaydetti: “Bir ağacın dallarını budamaya çalışıyorlar ama bir ağacı ne kadar çok budarsanız o kadar çok verim alırsınız. Bunu da unutuyorlar. Bizim dallarımızı budayacaklar ama biz daha da gelişerek büyüyeceğiz. Basını susturamayacaklar. Diyarbakır’dan başlayan önlem diğer illeri de kapsayacaktır ama basının sesini kısmak o kadar kolay değil.”

‘SERT BİR DİLLE KINAMAMIZ GEREKİYOR’

Türkiye’de Kürtlere ve Kürt gazetecilere karşı baskılara batının ses çıkarmadığını belirten Dedeoğlu, söz konusu durumun iktidarı şımarttığını belirterek, şunları kaydetti: “DİSK Basın-İş olarak bugün tutuklanan gazetecilerle, basın mensuplarıyla ilgili bir açıklamamamız olacak. Bu açıklamaları, bu tepkileri hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda giderek büyütmemiz gerekiyor ki iktidarın bu yüzsüzlüğünün önüne geçebilelim. Kürt illerinde yapılan baskılar Türk illerinde pek görülmüyor. Bunu görünür kılmanın yollarına bakmak, insani düşünmek gerek. Bugün Kürt gazetecilere yapılan baskılar yarın sosyalistlere, sonrasında Türkiye’ye de yapılmaya başlayacak. Yapılan haksızlıkların önüne geçmemiz, bunu sert bir dille kınamamız gerek. Özellikle uluslararası camiada bunu görünür kılmamız gerekiyor. Bunun önüne geçmenin yollarından birisi arkadaşlarımıza yapılan bu haksız müdahaleleri görünür kılmak, ses çıkarmak. Bizim derdimiz de bu. Ses çıkarabilenler olarak çok azız ama az olmamız az olarak kalacağımız anlamına gelmiyor. Bunu büyütmemiz gerekiyor. İki hafta içerisinde alınmayacağımıza dair bir emare yok. Doğruları haykıran, gerçeği söyleyen herkesin gözaltına alınacağı, cezaevine tıkılacağı bir ülke olmaya doğru ilerliyoruz. Umarım halkımız da bunun seçimlerde görür ve gereken cevabı verir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir