Guatemala’da Türkiye’den gönderilen fentanil ele geçirildi: 480 varile el konuldu

Guatemala’da Türkiye’den gönderilen sentetik uyuşturucu fentanil ele geçirildi. Guatemala İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye’de çeşitli boyalarda ve vernik imalatında kullanılan alkid reçine olarak kayda geçirilen ve toplamda dört adet konteynerin birinde yapılan incelemelerde, mavi variller içinde tespit edilen uyuşturucunun miktarı 240 varile çıktı. Ardından diğer üç konteynerde de incelemeler yapıldı.

Konuya ilişkin bugün bir açıklama yapan Guatemala hükümeti, ‘Bir Türk gemisinde kimyasal madde bulunan 480 varile el konuldu’ ifadelerini kullandı.

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkiye’den Mustafa Özdemir’in haberine göre, Guatemala İçişleri Bakanı David Barrientos, konuyla ilgili açıklamasında, “Ele geçirilen malzemenin fentanil olup olmadığına dair sahada yaptığımız ilk testler pozitif sonuç verdi” bilgisini paylaştı. Bakan Barrientos, eroinden 50 kat, morfinden 100 kat daha tehlikeli olmasıyla bilinen fentanilin ‘tek kullanımda bile bağımlılık yapan ve dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne neden olan son derece tehlikeli bir uyuşturucu” olduğunu söyledi.

GUATEMALA LİMANLARINDA ELE GEÇİRİLEN İLK FENTANİL

Orta Amerika ülkesi Guatemala, Atlas ve Pasifik okyanuslarına kıyısı bulunması, ABD’ye görece yakın olması gibi coğrafi özelliklerinden ötürü Güney Amerika’dan kuzeye yapılan uyuşturucu sevkiyatında önemli bir köprü olarak kabul ediliyor.

Guatemala narkotik ekiplerinin fentanile el koyduğu geminin de Türkiye’den ayrıldıktan sonra Fransa ve Kolombiya üzerinden Guatemala’nın Izabal eyaletindeki Puerto Barrios Demiryolu Terminali’ne ulaştığı ifade edildi. Bu sevkiyatın önemi ise Guatemala limanlarında bugüne kadar ele geçirilen ilk fentanil olması.

Sevkiyatın geçtiğimiz günlerde fentanil sevkiyatından tutuklanan iki Meksikalı ve bir Guatemalalı ile ilgisinin olup olmadığı konusunda da soruşturma yürütülüyor.

ABD’DE YILDA 100 BİNDEN FAZLA KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR

Uzmanların kilosunun 25 bin dolara satıldığını ifade ettiği fentanilden ABD’de yılda 100 binden fazla kişi yaşamını yitiriyor. Uzmanlar, Meksika’da laboratuvarlarda işlenen uyuşturucunun daha çok ABD’de satıldığını ve 50 eyaletin 48’ine ulaştığını kaydediyor. Resmi verilere göre, Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında toplamda 107 bin 735 kişinin fentanil ve türevlerinden yapılan uyuşturuculardan dolayı yaşamını yitirdiği ABD, yasadışı fentanil kaçakçılığını önlemek için Meksika ve Orta Amerika ülkeleriyle de işbirliğini güçlendiriyor.

Öte yandan, uzmanlar Guatemala’nın, Sinaloa ve Jalisco Yeni Nesil Kartelleri gibi Meksikalı uyuşturucu çetelerinin uyuşturucu üretirken kullandıkları hammaddenin giriş kapısı haline geldiğini bildiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir