TikTok’taki hırsızlık videoları, iki otomobil firmasının başını ağrıtıyor

ABD’de TikTok nedeniyle hırsızlıklar arttı. Yetkililer, Hyundai ve Kia’dan araçlarını geri çağırmaları istedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sosyal medya platformu TikTok’ta yer alan araç hırsızlık videolarından ilham alan hırsızlar Hyundai ve Kia marka otomobillerin çalınma oranlarının tavan yapmasına neden oldu.

Euronews’te yer alan habere göre, rakamların hızla artmasından dolayı harekete geçen 17 eyalet başsavcılığı, Güney Koreli markalardan araçları geri çağırmalarını ve çalınmamaları için gerekli değişiklikleri gerçekleştirmelerini istedi.

Açıklamanın ardından toplam 17 eyalet savcısı federal hükümet kurumlarına mektup göndererek ülke çapında geri çağırma talebinde bulundu. Mektup Arizona, Colorado, Connecticut, Illinois, Massachusetts, Maryland, Michigan, Minnesota, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, Vermont, Washington ve District of Columbia’dan başsavcılar tarafından imzalandı.

“Geri çağırmayı gerekli görmüyoruz”

Konu hakkında Kia’dan yapılan ilk açıklamada ise soruna “odaklanıldığı” belirtilerek “Başsavcıların dile getirdiği endişeleri gidermek için harekete geçmeye devam ediyoruz” denildi.

Otomobil üreticisi ayrıca, 165 binden fazla müşteriye yazılımın yüklendiğini ve 2 milyondan fazla araç sahibiyle bu konuda iletişime geçildiğini söyledi. Şirket, araçların federal güvenlik standartlarına uygun olduğunu, bu nedenle bir geri çağırmanın gerekli olmadığını da ileri sürdü.

Kia ve Hyundai neden kolay çalınabiliyor?

Son on yılda ABD’de satılan bazı Kia ve Hyundai marka araçlarda, çoğu otomobilde standart olarak bulunan ve kontak anahtarı olmadığı sürece motorun çalışmasını engelleyen motor immobilizatörleri bulunmuyor.

Oysa TikTok’ta dolaşan videolar, insanların sadece bir tornavida ve USB kablosu kullanarak bu araçları kolayca nasıl çalıştırabileceğini gösteriyor. Kaliforniya Başsavcılığı, Los Angeles’ta Hyundai ve Kia marka araçların çalınma rakamlarının 2022’de yaklaşık yüzde 85 arttığını duyurdu.

Ayrıca çalınan bu araçlarla yüksek oranda kaza yapıldığını da işaret eden savcılık, bildirilen son 14 kaza ve sekiz ölümden çalıntı araba trendinin sorumlu olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir