Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu FISHFORUM, Türkiye’de yapılacak

Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu FISHFORUM, 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da yapılacak.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma için Okyanus Bilimi On Yılı (2021-2030) kapsamında düzenlenen Balıkçılık Bilimi Forumu, Akdeniz ve Karadeniz’deki balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ile ilgili en büyük bilimsel toplantı olma özelliğini taşıyor. Dünya çapında su ürünleri alanında en fazla katılımın sağlandığı forumu Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu (GFCM) düzenliyor. İlki 10-14 Aralık 2018 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’daki FAO merkezinde düzenlenen FISHFORUM’un ikincisine Türkiye ev sahipliği yapacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek foruma, 50’den fazla ülkeden 500’den fazla bilim adamının katılması bekleniyor. Bilimsel ve akademik topluluklar, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ile özel sektör paydaşları forumda konferanslar, çalıştaylar ve sanatsal sergiler gibi etkinliklerde bir araya gelecek.

FISHFORUM 2024’te iklim değişikliği ve yenilikçi teknolojiler konularına odaklanan balıkçılıkla ilgili önemli konular ele alınacak. Forum ile Akdeniz ve Karadeniz balıkçılığının geleceğini daha iyi şekillendirmek ve bölgenin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ilerlemesini sağlamak için öncelikleri belirlemek, bilim adamları ve politika yapıcılar arasında bilimsel tavsiyeler üretmeye yönelik tartışmaları ve iş birliğini teşvik etmek amaçlanıyor.

“Dünya çapında prestije sahip forumun Türkiye’de düzenlenmesi uluslararası alandaki etkinliğimizi artıracak”

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dünya çapında prestije sahip Balıkçılık Bilimi Forumu’nun Türkiye’de düzenlenmesinin ülkenin uluslararası alandaki etkinliğini artıracağını belirtti. Akdeniz ve Karadeniz’in en büyük Balıkçılık Bilimi Forumu’nun sektör açısından önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayan Yumaklı, “Bu organizasyonun Türkiye’de yapılması konusunda özel girişimlerde bulunmuştuk. Geçen yıl gerçekleştirilen Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu’nun (GFCM) 45. Genel Kurul Toplantısı’nda FISHFORUM-2024’ün Türkiye’de yapılmasına karar verilmişti. Büyük önem verdiğimiz forumun hazırlıklarına başladık” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, forumun balıkçılık ve su ürünleri sektörüne önemli katkılar sağlayacağının altını çizerek, Türkiye’nin özellikle bölgede açık ara lider olduğu su ürünleri yetiştiriciliği ile turizm alanlarında ülkenin tanıtımına da katkı sağlayacağını kaydetti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir