Gazze Şeridi’nden İsrail’e yüzlerce roket atıldı

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, “Hamas roket atarak ve İsrail bölgelerine sızarak çifte operasyona başladı” açıklamasında bulundu.


Abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, birçok noktadan İsrail’e çok sayıda roket fırlattı
Fotoğraf: AA

Bu sabah saatlerinde Gazze Şeridi’nden İsrail’e onlarca roket atıldı. Roket ateşi, Gazze’nin çeşitli yerlerinden başladı ve yaklaşık yarım saat sürdü. 

Hava saldırısı sirenleri yaklaşık 70 km kuzeydeki Tel Aviv’e kadar duyuldu ve İsraillilere evlerindeki ve apartmanlarındaki bomba sığınaklarının yakınında kalmaları talimatı verildi. 

İsrail’in Magen David Adom Kurtarma Ajansı, bir roketin İsrail’in güneyindeki bir binaya isabet etmesi sonucu 70 yaşındaki bir kadının ağır yaralandığını duyurdu. Başka bir yerde ise 20 yaşındaki bir adamın roket şarapneliyle yaralandığı belirtildi. Aşkelon kentinde arabaların yandığı ve binalardan dumanların yükseldiği görüldü.

Öte yandan İsrail Ordu Radyosu tarafından verilen bilgide çok sayıda Filistinli militanın Gazze Şeridi’ne komşu İsrail bölgelerine sızdığı belirtildi. 

Hamas’ın silahlı kanadı Izzeddin Kassam, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Aksa Tufanı Harekatı’nı başlatarak İsrail’in ihlallerine son vermeye karar verdik. Cezayir, Fas, Mısır ve diğer ülkelerdeki kardeşlerimiz harekete geçin, çağrımıza kulak verin. Lübnan, Irak ve Suriye’deki kardeşler, bayrakları/cepheleri birleştirme günü geldi” denildi. 

El Kassam Komutanı Muhammed El Deif, “Bugünden itibaren Mescid-i Aksa Tufanı operasyonlarına başladık, 5000 roket ateşledik ve Filistin, Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve her yerdeki tüm savaşçıları ve direnişçileri bu operasyona katılmaya çağırdık” açıklamasında bulundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun ofisinden yapılan açıklamada Netanyahu’nun önümüzdeki saatlerde üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geleceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir