Japonya’da ebeveynler, çocukları için randevulara çıkıyor ve onlar için eş arıyorlar

Artan yaşam pahalılığı, zayıf ekonomik koşullar ve zorlu çalışma kültürü, genç Japonların aile kurma konusundaki isteksizliklerinin ana nedenleri olarak gösteriliyor. İşte burada torun sahibi olma şansının azalmasından endişe duyan ebeveynler devreye giriyor .

Omiai adı verilen toplantılarda ebeveynler, yetişkin, bekar çocuklarının aşkı bulmayı umduklarından bahseder. Ebeveynlerin her biri 14.000 yen ayırıyor; Böyle bir etkinliğe katılmak için 96 dolar. Katılımcılar en sevdikleri hobiler, filmler veya restoranlar hakkında konuşurlar.

Yaklaşık yirmi yıldır evlilik etkinlikleri düzenleyen bir şirketin yöneticisi Noriko Miyagoshi, “Ebeveynlerin çocuklarının bu şekilde evlenmesine yardımcı olmasının iyi bir fikir olduğu fikri çok yaygınlaştı. ” dedi.

Geçmişte insanların bu etkinliklere katılmaktan çekindiklerini ancak artık zamanın değiştiğini söylüyor.

Bugün Japonya’da giderek daha az sayıda evlilik ve daha az insan var. Hükümet rakamlarına göre nüfus uzun süredir düşüş eğiliminde ve 800.523’ten 125,4 milyona rekor bir düşüş yaşadı.

Japonya’da 2021’de yeni kaydedilen evliliklerin sayısı 501.116’ya düştü; bu, II. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana en düşük sayı ve 1970’lerde kaydedilen evlilik sayısının yalnızca yarısı.

Japonlar daha geç evleniyor; erkeklerde ortalama yaş 1990’da 29’dan 2021’de 34’e, kadınlarda ise 1990’da 27’den 31’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir