TP-Link Tapo ve Kasa Akıllı Ev Ürünleri Tek Uygulamada

TP-Link, Tapo akıllı ev ürünlerinin yönetimini sağlayan Tapo uygulamasında önemli güncellemeler yaptı. Tüm Tapo ürünlerini birbirlerini tetikleyici olarak kolayca kurgulamayı sağlayan yeniliklerinin yanı sıra son güncellemeyle artık Kasa akıllı ev çözümleri de Tapo uygulamasından yönetilebiliyor.

TP-Link akıllı ev çözümlerinde Kasa ve Tapo olmak üzere iki ürün grubuna sahip. Daha önceleri Türkiye’de de satılan Kasa alt markalı akıllı ev çözümleri, son yıllarda ağırlıklı olarak ABD pazarında yer alıyor. Buna karşın Türkiye’nin de dahil olduğu diğer pazarlarda ise TP-Link Tapo serisiyle yer alıyor. Her iki serinin ayrı uygulamaları bulunuyor ve ayrı ayrı yönetiliyordu. Elinde hem Tapo hem Kasa ürünü olan kullanıcılar artık, tek bir uygulamadan iki ürün grubunu da yönetebilecekler.

Android ve iOS destekli Tapo uygulaması Kasa ürünlerini de yönetebilir hale geldi. Kullanıcılara önemli avantaj sağlayan bu gelişme sayesinde farklı uygulamaları kullanma sorunu ortadan kalktı. Sürekli geliştirilen ve yeni özellikler eklenen Tapo uygulaması, Kasa ürünlerinin de daha kolay ve gelişmiş bir şekilde yönetilmesine olanak veriyor. Aynı zamanda Tapo ve Kasa modelleri bir arada kullanılarak farklı senaryolar geliştirilebiliyor. Örneğin Kasa akıllı ampul ve Tapo kapı sensörü ile kullanıcılar programlama yapabiliyorlar; kapı açıldığında ışık yansın gibi senaryolar üretebiliyorlar.

TP-Link Teknik Müdürü Önder Tayanç, bu gelişmeyle Türkiye’de bir süredir satılmamasına rağmen önceki yıllarda satılan Kasa modellerini almış olanlar ya da yurtdışından halen Kasa modeli satın alanların, akıllı ev çözümlerini Tapo ailesiyle sorunsuzca genişletebileceklerini belirtiyor. Farklı uygulama kullanma sorununun ortadan kalktığını vurgulayan Tayanç, “Kasa kullanıcılarının bu yönde talepleri vardı ve bu artık mümkün. Tek bir uygulamadan hem Kasa hem Tapo modellerinin yönetilebilmesi kullanım rahatlığı sağlıyor” diyor.

Önceki yıllarda Türkiye’de satılmış olan tüm Kasa modelleri Tapo üzerinden yönetilebiliyor. Bu ürünler arasında Kasa markalı akıllı prizler, akıllı ampuller ve WiFi kameralar yer alıyor. Tapo ürünü kullanmayıp sadece Kasa akıllı ev çözümlerine sahip olan kullanıcılar yine Kasa uygulaması üzerinden ürünleri yönetmeye devam edebilecekler, Tapo uygulamasına geçmeleri gerekmiyor. Ancak her iki ürün grubunu kullananların tek bir uygulamadan akıllı ev çözümlerini yönetebilmeleri, Tapo uygulamasıyla mümkün oluyor.

Öte yandan kullanımı son derece kolay olan Tapo uygulaması bir de ödül aldı. Telekomünikasyon sektörünün önemli etkinliklerinden Network X Awards 2023’te TP-Link’in Tapo uygulaması ‘En Yenilikçi Akıllı Ev Uygulaması’ seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir