Ukrayna’da nükleer santral yakınında patlama meydana geldi

İHA

ile arasındaki savaş devam ederken Ukrayna’daki Khmelnitsky Nükleer Santrali yakınında şiddetli bir meydana geldi.

Ukrayna Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Khmelnitsky Nükleer Santrali’nin 2 binasında hasar meydana geldiği ifade edilerek, “Düşman, Khmelnitsky Nükleer Santrali’nin yakınındaki bölgeyi vurdu. Patlama sonucunda idari ve laboratuvar binalarının pencereleri hasar gördü” denildi.

Elektrik hatlarının da hasar gördüğü ifade edilen açıklamada Netishyn ve Slavuta kasabalarında bin 800’den fazla hanenin elektrik kesintileriyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Zelenskiy’dan açıklama

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada Rusya’nın muhtemelen İHA’lar ile nükleer santrali hedef aldığını belirterek saldırının Rusya’ya karşı daha sert yaptırımlara ihtiyaç duyulduğunu kanıtladığını aktardı.

Zelenskiy, “Bu İHA’ların hedefi büyük ihtimalle Khmelnitsky Nükleer Santrali’ydi. Patlamanın oluşturduğu şok dalgası nükleer enerji santralinin tesisleri de dahil olmak üzere camları paramparça etti” dedi.

“Bir dahaki sefere bu kadar şanslı olmayabiliriz”

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada ise İHA saldırısından kaynaklanan patlamaların tesisin faaliyetlerini veya şebekeyle olan bağlantısını etkilemediği aktarılarak bazı saha dışı radyasyon izleme istasyonların geçici güç kaybı yaşandığı ifade edildi.

UAEA Başkanı Rafael Grossi, “Alandaki çok sayıda pencerede hasar olması bunun ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Bir dahaki sefere bu kadar şanslı olmayabiliriz” dedi.

20 bina hasa gördü

Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, Slavuta’da aralarında itfaiye ve polis tarafından kullanılan binalarında olduğu toplam 20 binanın patlamada hasar gördüğünü duyurdu.

Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya ait 11 İHA’nın tamamının imha edildiği belirtildi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir